Pazaryeri Nedir?

Pazaryeri Nedir?

Tüketicilerin alışveriş anlayışı çok hızlı bir şekilde değişti. Değişen bu düzene bağlı olarak bireyler online dünyada alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu da pazaryeri nedir konusunun eskiye göre daha fazla sorgulanmasına neden oluyor.

kurumsal web sitesi

Pazaryeri İçeriği

Pazaryeri nedir sorusunun cevabı alıcı ve satıcıyı tek bir platformda buluştan içerik olarak açıklanabilir. Bu platformda satıcılar bir mağaza açarak sattığı ürünü sergiler. Sunulan bu içerikler ne kadar avantajlı ve kaliteliyse o kadar fazla kişiye ulaşmayı başarabilecektir.

Pazaryeri içerisinde satılan ürünler farklı bir firma aracılığıyla tüketicilerle buluşturulur. Bu da işlevsel bir satış deneyimi oluşmasına olanak sağlar.

E-Ticaret Sitesi Kurulumu

Pazaryerinin Avantajları Nelerdir?

Pazaryeri olarak hizmet veren işletmelerin sayısı günden güne artış gösterdi. Değişen koşullara bağlı olarak bu içerikleri kullanmak birçok farklı avantaj barındırıyor. Bu avantajlardan ilki ekonomik olmasıdır. Pazaryeri açmak e-ticaret sitesi kurmaya göre daha düşük maliyetlere sahiptir.

Pazaryerinin diğer bir avantajı ise geniş müşteri kitlesine ulaşmaya yardımcı olmasıdır. Pazaryerinin güvenilir olması geniş müşteri kitlesine ulaşmayı direkt olarak etkiler. Bunun yanında hosting, web tasarım hizmetleri ya da SEO içerikleri ile uğraşmaya gerek kalmaz.

Bu içeriklerle uğraşmaya gerek kalmadığı için markalar kısa ve orta vadede hedeflerine daha kolay ulaşır. Pazaryeri satın alan kişi veya firmalar kendine ait bir site olmamasına rağmen satış yapabilir.

Pazaryeri Açmanın Dezavantajları

Pazaryeri açmanın avantajları olduğu gibi birtakım dezavantajları da vardır. Bu dezavantajları bilmek daha sonra oluşabilecek sürprizleri tahmin etme açısından oldukça önemlidir. Pazaryeri açmanın en önemli dezavantajı komisyon ödeme durumudur. Yapılan her satış için cüzi de olsa komisyon ödenir.

Pazaryeri açmanın diğer bir dezavantajı ise rekabettir. Pratik bir hizmet olduğu için birçok farklı firma ile karşılaşılabilir. Böyle bir ortamda ön plana çıkmak isteyen firmalar kampanya ve indirim yapmalıdır. Bunun yanında pazaryeri açmanın önemli bir dezavantajı ise listeleme işlemleri için ekstra ücret ödeme durumudur. Yeni bir ürün listelemek isteyen firmalar ekstra ücret ödeyerek bütçesini yormak zorunda kalabiliyor.

Pazaryeri Türleri

Pazaryeri oldukça gelişen bir alan olduğu için birçok farklı türü vardır. Genel olarak bakıldığında pazaryeri 3 grupta incelenir. Bunlardan ilki yatay pazaryeridir. Yatay pazaryeri e ticaret alanında en çok tercih edilen içeriklerdendir. Yatay pazaryeri içerisinde yer alan ürün çeşitliliği oldukça fazladır. Birçok farklı sektördeki ürün aynı mağazada satılır.

Pazaryerinin diğer bir türü ise dikey pazaryeridir. Dikey pazaryeri tek bir alana bağlı kalan ama daha geniş bir kesime ulaşmayı başarabilmiş içeriktir. Dikey pazarlamaya örnek verilirse tekstil sektörü içerisinde yalnızca bu alana uygun ürünler satılır, teknolojik ürünlere yer verilmez. Dünyanın pek çok ülkesini etkileyen pazaryeri türü ise küresel pazaryeridir.

En Çok Bilinen Pazaryeri Türleri

Popüler pazaryerleri konusunu yakından inceleyen firmalar hangi markayı tercih edeceğini daha iyi bilir. Popüler olarak kabul edilen pazaryerleri ürün çeşitliliği bol ve geniş bir kesime ulaşmayı başarabilmiş içeriklerdir.

Bu bağlamda bilinen ve tercih edilen pazaryerleri şunlardır:

  • Amazon
  • Trendyol
  • Hepsiburada
  • Aliexpress
  • N11

Popüler pazaryerleri oldukça fazla olduğu için farklı markalar tercih edilebiliyor.

Pazaryeri İle E Ticaret Siteleri Arasındaki Fark

Pazaryeri ile e ticaret siteleri birbiriyle karıştırılabiliyor. Ancak iki yöntemi birbirinden ayıran farklı detaylar bulunuyor. Bunlardan ilki satıcı sayısıdır. Pazaryerinde birçok farklı satıcı yer alırken e ticaret sitesinde tek bir satıcı bulunur.

Bunun yanında pazaryerinde site kurmaya ihtiyaç duyulmazken e ticaret için site kurmaya ihtiyaç vardır. Pazaryerinde pazarın güvenirliği aracı firmaya aitken e ticaret sitelerinde satıcıya aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir