E-Ticaret Yazılımı Nedir?

E-Ticaret Yazılımı Nedir

E- ticaret siteleri, firmalar ile tüketicilerin tek bir çatı altında birleştirilmesini sağlayan ve aynı zamanda online alışveriş yapılmasına olanak sunan sitelerdir. Bu sitelerin oluşturulma aşamasında kullanılan en önemli etmenlerden birisi ise e-ticaret yazılımı olarak bilinir. Ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılan e-ticaret yazılımı sistemleri kullanım amaçları çerçevesinde tercih edilir.

kurumsal web sitesi

E-Ticaret Yazılımı Nedir?

Bir işletmenin internet ortamı üzerinden ürün satışı yapmasını sağlamak amacı ile bir e-ticaret sitesi oluşturulmasına yardımcı olan platforma e-ticaret yazılımı adı verilir. Günümüzde e-ticaret yazılımı kullanımının artması teknoloji ile doğrudan ilişkilidir. İşletmelerin hemen hemen hepsinin ürünlerinin satışını artırmak amacı ile tercih ettiği bir seçenektir.

E-Ticaret Yazılımı ve İşletmeler

Bir işletmenin elektronik ortam üzerinden ürün ve hizmetlerin satışının gerçekleştirildiği bir yazılımdır. Bir web sitesi sayesinde ürünlerin görüntülenmesini, sipariş alınmasının, ödeme işlemlerinin ve ürünlerin teslim edilmesini sağlamaya yarayan e-ticaret yazılımı işletmelerin stok yönetimi, tedarik zinciri ve müşteri ilişkileri konularının daha kolay bir şekilde yönetilmesine destek olur.

E-Ticaret Sitesi Kurulumu

Kullanıcıların raporlama yöntemi ile işletmeler hakkında daha geniş ve kapsamlı bir bilgiye sahip olması olasıdır. Çevrimiçi ortamda daha etkin bir şekilde çalışmalara olanak tanıyan e-ticaret yazılımı böylelikle satışlarını ikiye katlayabilir ve işletmeler tarafından özelleştirilebilir.

E-Ticaret Yazılımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşletme ihtiyaçlarını karşılayabilecek türden bir e-ticaret yazılımı seçerken şu faktörlere dikkat edilmelidir;

 • İşletmelerin büyümesi göz önünde bulundurularak ölçeklendirilebilir olması önemlidir.
 • Müşterilerin ödeme bilgilerini ve kişisel tüm bilgilerinin güvenli bir şekilde saklanması kritik bir konudur.
 • E-ticaret yazılımının işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayacak türden olmalıdır.
 • Yazılımın güvenlik özellikleri konusunda e-ticaret yazılımı kurulurken ekstra önlem alınması yerinde olur.
 • Kullanıcı dostu olarak, müşterilerin ödeme işlemlerinden karşılaşacakları diğer tüm zorluklara kadar müşterisinin yanında yer almalıdır.
 • Yazılımın üreticisi tarafından işletmeye sağlanacak destek hizmetlerine çok dikkat edilmeli.
 • E-ticaret yazılımının fiyatı, işletmenin tamamen bütçesine uyum sağlar olmalıdır.

E-ticaret yazılımının işletmeler için doğru seçilmesi bu noktada önem arz ederken, her konuda müşterinin yanında olmak durumundadır.

E-Ticaret Yazılımları Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

E-ticaret yazılımları istekler doğrultusunda ve standartlar içerisinde belirli özellikleri içerir.

Bu noktada e-ticaret paketleri bazı temel maddeleri karşılamayı gerektirir;

 • Ödeme İşlemleri: Ürünleri satın almak ve ödemesinin sorunsuz yapılması için gerekli yöntemlerin kullanılmasını destekler.
 • Teslimat: Siparişlerin tümünün teslim edilmesini yönetir.
 • Ürün Görüntüleme: İşletmenin ürünlerini görüntülemeyi ve açıklamalarını yapmaya yardımcı olur.
 • Tedarik Zinciri ve Stok Yönetimi: İşletmenin tedarik zinciri ve stok durumunu takip eder.
 • Sipariş Alma: Müşterilerin beğendiği ürünleri sepete ekleyerek sipariş vermesini sağlar.

E-ticaret yazılımının sahip olduğu tüm bu özelliklerin sorunsuz işleyebilmesi tamamen yazılımların düzgün işleyişine bağlıdır.

E-Ticaret Yazılımı Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret sitelerindeki en önemli noktalardan birisi güvenli olmasından geçer. Sunucular ile ilgili teknik problemlerle karşılaşmamak adına site alt yapısı sağlam tasarlanmalıdır. Ortaya çıkabilecek olan saldırı ve tehdit gibi etkilere karşın çözüm odaklı program seçilir.

Arama motorlarına uygun olarak oluşturulabilecek e-ticaret yazılımları otomatik site haritaları oluşturularak tasarlanırsa SEO hizmetlerini de destekler. Özellikle e-ticaret yazılım paketleri tasarlanırken birkaç yıl sonrasında demode olma seçenekleri göz önüne alınarak seçilirse ileride son teknolojiye ayak uydurmakta zorlanmaz. Ürün ekleme, sipariş kontrolü ve kargo aşaması bölümleri tasarlanırken rahat ve kullanılabilir olması sağlanır.

Hazır E-Ticaret Yazılımının Avantajları

Özel e-ticaret yazılımlarına göre daha ekonomik olan hazır e-ticaret yazılımları birçok modül seçeneklerini paketler halinde sunarak daha fazla girişimciyi e-ticaret sitelerini kurmaya yönlendirmeye yardımcı olur. Her sektörde olan özel yazılımlar diğer hazır yazılım türlerine göre özel bir maliyet gerektirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir